Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želva vodní

25. 6. 2006

Želvy vodní

Želva nádherná je dravec a všežravec. Potravu jsou želvy schopné přijímat pouze ve vodě. I když si nějakou tu potravu uloví na souši, putují s ní do vody. Jelikož želvy nemají zuby, tak sousto jenom uchopí a pokušejí se ho spolknout. V nejhorším případě sevřou tvrdé čelisti a za pomoci předních končetin si potravu rozporcují na drobnější kousky.ýáí


Mladé želvy jsou výhradně masožravé, v dospělosti se jejich chutě mění, želvy se stávají všežravci, převládá spíše rostlinná složka.


Želví jídelníček by měl tedy být složen jak z masité, tak i z rostlinné složky. U mladých jedinců obecně platí, že masitá složka tvoří zhruba 2/3 celkové potravy a zbytek - 1/3 je rostlinného původu. Stravu doplňujeme průmyslově výraběnými směskami, nesmíme opomenout ani vitamíny, hlavně vápník, který je důležitý na stavbu krunýře.

Základní přehled želvího jídelníčku

Druh potravyPotrava - obecný seznam
Masitá složkaLarvy hmyzu, mouchy, pavouci, žížaly, nitěnky, červi, cvrčci, akvarijní
plži, slimáci, drobné rybky, myšata, maso (hovězí, drůbeží, telecí, ...
i vnitřnosti)
Rostlinná složkaVodní rostliny, pampelišky, jetel, salát, strouhaná mrkev, ovoce,
vařené vajíčko, tvaroh, bílý jogurt
Průmyslově vyráběné
směsky
Směsky obvykle obsahují sušené rybičky, korýše, obiloviny, ...
Minerály a vitamínyVitamíny A, E a D, sépiová kost na okus, vápník, vitamínové kapky do
jídla i na knunýř (např. kapky Revit )


POTRAVA:

 • žížaly a larvy hmyzu jsou dostupné od února do listopadu, kdy se často objevují v půdě, v humusu... V této době se tedy můžeme vydat na jejich sběr a doplnit tak jídelníček našich želv o nezbytný přísun vitamínů a bílkovin
 • tzv. moučné červysi můžeme obstarat ve Zverimexech - tyto larvy potemníka moučného obsahují hodně bílkovin; lze je pěstovat i doma
 • nitěnky najdeme na dně zabahněných rybníků, jak mrskají svými zadečky, aby získaly příjem kyslíku
 • veškeré podávané maso musí být naprosto libové - kvůli stravitelnosti, želvy si pochutnají zejména na rybím mase
 • veškerou rostlinnou potravu podáváme čerstvou, zbytky, které želvy nesežerou včas vyhodíme (kvůli čistotě akvária)
 • potravu doplňujeme i průmyslově vyráběnými směskami, které mimo jiné obsahují i mořské řasy a potřebné vitamíny (A, D3, také vápník)
 • ve Zverimexu si lze pořídit i tzv. minerální bloky , které jsou vyrobeny z přírodních surovin (Ca, Mg, Fe, Si, Mn, Zn, Cu aj.) - jsou určeny k přímému použití, tj. blok umisťujeme do akvária, kde se rozpouští ve vodě => želvy minerálny získávají pitím. Blok je dobrý na srdce, kosti a pružnost krunýře.
 • vitamín A je důležitý proti onemocnění - tzv. avitaminóze. Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem právě vitamínu A. Příjem vitamínu A souvisí s tučnou stravou, která želvám může způsobit značné střevní potíže. Ale na druhou stranu to minimum tuku, které se vyskytuje v běžné potravě, želvám slouží na přeměnu provitamínu A na vitamín A (ten je v tuku rozpustný) - zajišťuje správný hod orgánů. Při nedostatku vit. A jej dodáváme ve formě vitamínových kapek (buď rovnou do tlamičky, nebo do vody).
 • vitamín D, u želv konkrétně vitamín D3 má na strarost získat z potravy vápník a fosfor (látky, ze kterých je stavěn krunýř). Želvy jej získávájí ze sluníčka, proto v létě využíváme slunného počasí a želvy "sluníme". (K tomu účelu slouží i lampička se žárovkou nad akvárkem.)


Přežírání; podvýživa

 • Někdy se nám může stát, že se naše želvička má až nezvykle "k světu" - požírá velké množstí potravy během poměrně krátké doby a kdybychom jí dopřáli další várku, klidně by ji smlsla znovu. Obvykle se takto želva zaměří jen na určitý druh potravy - ta by neměla být nijak vydatná na proteiny (tuky; např. tvaroh). A jelikož vodní želva nádherná se živí vydatnou stravou, měli bychom její přísun potravy regulovat na přiměřené množstí.
 • Podvýživa je u želv neovyklá, jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy.

  drřdř

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.zelvatek.estranky.cz

(pokak, 30. 5. 2007 17:56)

Máš to tady vskutku pěkný ale máš enciklopedie s měkkým i. Tak si to oprav, vypadá to divně ;-)

Email:Tomanek01@seznam.cz

(Toman Adam, 22. 5. 2007 19:17)

Hele plosimte jak casto se zalvami mame chodit k veterinarovi plosim pis na email Tomanek01@seznam.cz dik

...

(nikol, 16. 5. 2007 15:03)

taky mam mladou a malou ale raci se podi vej na net:www.jidloprozelvy.cz a tam jsem to nasla

pro páju

(nikol, 16. 5. 2007 15:01)

pájo na netu je psano ze 2 kavove lzicky a nebo kousek kocici konzervy,masa nebo pomerance ale je tam napsano ze 2 kanove lžicky tak papa

želva

(nikol, 16. 5. 2007 14:58)

prosimvas odepiste!:D co mam vše dat do aqarka kdyz chci zelvu ale malinkou ta co uz mala zustane musi tam byt filtr?plllllosimky odepiste muj e-mail nikol.glotzerova@seznam.cz ale myslim to vazne !!!! predem moooc dekuji...

email

(saska, 15. 5. 2007 18:33)

jo tady je ještě můj emal:umpalumpa.s@seznam.cz

jak poznám

(saska, 15. 5. 2007 18:32)

prosím napište mi na email :kamarád má želvu ale neví jestli je to kluk nebo holka a nejspíš je to vodní kde ji mít a jestli může být i hodně dlouho na suchu díky

Co mam delat??..

(nikola, 13. 5. 2007 11:32)

..dneska jsem se probudila a zelva se vubec nehybe..ma jen pootevrene oci jako kdyby byla nemocna..a ve vode je naklonena na bok:(...pomozte mi!..nechci aby umrela..

pro Páju

(kikian, 1. 5. 2007 11:12)

Ahoj Pájo.Jaký máš E-mail?Napsala bych ti jak dlouho(často)se má želva krmit.
Odepiš na e-mail:kikian@seznam.cz nebo na pitun@seznam.cz

ŽELVA

(kikian, 1. 5. 2007 11:10)

Mám doma novou(včera koupenou)vodní želvu jménem (asi)Felix.Prosím odepište mi,jak poznám,jestli je to holka nebo kluk a jak často ji mám krmit a podrobnější informace.Děkuji vaše K.B.
PS:PIŠTE NA E-MAIL:kikian@seznam.cz

jídlo

(Pája, 7. 4. 2007 17:52)

Jáký množstvi jídla mám mladé želvě podávat? Jedla by nejraději pořát a všechno.dík

pěkné

(peta, 2. 2. 2007 8:24)

moc pěkné ale chybí mi fotky.:)