Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tygr usuryjský

25. 6. 2006

Něco o tygrech

TygrTygr sumaterský

Tygři

Tygr ussurijský neboli sibiřský

Tato šelma je specialista na lovení divokých prasat, která v jeho jídelníčku tvoří hlavní chod. Loví i větší kopytníky - jeleny, buvoly, srnce apod. Největší z tygrů je tygr ussurijský nazývaný také sibiřský. V zimě mu naroste dlouhá a hustá srst, tímto se např. od ostatních tygrů liší. I na jeho ocase je velmi hustá srst, a proto ho má huňatější. Narozdíl od tropických ras má tento tygr zbarvení poněkud méně pestré a živé. Na celém Dálném Východě, to jest v Mandžusku a v jihovýchodní Sibiři, žilo na začátku šedesátých let našeho století asi jenom sto tygrů. Jejich stavy se stále snižují, protože je jejich ochrana málo účinná.

Tygr indický (bengálský)

O něco menší než je tygr sibiřský je tygr bengálský. Má kratší srst, ocas ke špičce zúžený a živější barvu. Jeho domovem je v Indii od Himaláje až po mys Komorin na jižním cípu Indie.

Tygr čínský a tygr kaspický

K pevninským rasám patří i tygr čínský a tygr kaspický. Delší a hustší srst, pruhy nikoli černé, ale hnědočerné má tygr kaspický.

Tygr sumatránský

Tygr sumatránský je nejmenší z tygrů ostrovních. Žije na ostrově Sumatra. Je sice malý, ale krásně zbarvený. Jeho srst je sytě oranžově červená se silnými černými pruhy. Tygr je tou nejnebezpečnější a nejdokonalejší šelmou, protože má velmi dobré životní i tělesné vlastnosti a schopnosti. V přírodě nemá žádné nepřátele. Ohrožuje ho jedině člověk s dokonalými zbraněmi.

Savannah

Tygři

Tygra od lva poznáme celkem snadno. Lev je jednobarevný a tygr má srst pruhovanou. Kostra tygra a lva se od sebe skoro neliší. Jen zkušený odborník by kostry rozeznal. Zbarvením, ale i způsobem života a životním prostředím se od sebe tyto dvě kočkovité šelmy liší. Tygr je na svou mohutnost štíhlý. Tygří tělo je přizpůsobeno k životu v lesích a pralesích. Pralesní zvířata se musí prodírat křovinami a mezi stromy, a proto hlavně u šelem, které se plíží za kořistí, je takový tvar těla nutný. Tygr je lesní a pralesní šelmou. K životu v pralese je přizpůsoben stavbou těla a zbarvením. Jeho srst je světle a tmavě pruhovaná a hodí se k lesnímu prostředí. Zoologové se shodují na tom, že běží-li tygr lesem je i na malou vzdálenost "šedivý". Tedy zbarvení, které se nám zdá křiklavé, je v tygrově přirozeném prostředí úplně nenápadné. Tygr nežije v tropických krajinách, ale v krajinách spíše studenějších. Tygr se vyskytuje v celé Indii, v Koreji, v Mandžusku, v Mongolsku, v Číně a na Sibiři. V Zakaspicku se rozšířil až k východnímu Kavkazu. Ve Střední Asii a v Indii vystupuje v létě vysoko do hor a pravidelně se dostane až do výšky 3000 m n. m. Zimu a mrazy přes -30 stupňů Celsia lehce snášejí středoasijští tygři, mandžuští a čínští. Ve skalních dutinách nebo pod vývraty stromů si na jaře samice vystele teplý brloh chlupy. Tygřice je březí sto pět a sto devět dnů. Mláďat se průměrně rodí dvě až čtyři, ale může se se jich narodit i šest. Dvacet dní jsou ještě slepá, ale jemňoučký, pruhovaný kožíšek už mají. Jsou-li mladí tygři podobně jako lvi a ostatní šelmy vychováváni od mládí, zkrotnou a i v dospělosti svému ošetřovateli neublíží. Ale ani tomu nejkrotšímu tygru nemůže nikdo důvěřovat, protože tygři můžou při svých hrách člověka velmi vážně zranit. Dospělejší tygří mládě může při hře skočit na svého chovatele a vážně ho poškrábat svými velkými drápy. Tygrům se však daří dobře i v zoologických zahradách a v cirkusech. Tygr se v zajetí dožívá až dvaceti let. Také se podobně jako lev v zoologických zahradách dobře rozmnožuje. V zoo se též podařilo zkřížit tygra se lvem. Tygr je civilizací ohrožen mnohem více než lev. Teprve nedávno se započalo s ochranou této opravdu velice krásné kočkovité šelmy a doufejme, že se podaří zabránit jejímu úplnému vymizení. V oblastech kde žije, je tygr chráněn. Tygr v přírodě mnoho znamená, a to pochopili zejména zemědělci, protože zabraňuje nadměrnému rozmnožování škodlivých kopytníků. V oblasti kde tygry vystříleli se nebezpečně rozšířila divoká prasata, která způsobila obrovské škody na plantážích

Tygr sumaterskýTygr
Panthera tigris

Charakteristika:
Největší kočkovitá šelma, jediná s pruhovaným kožichem. Indickými domorodci označován jako posel bohů chránící stromy.
Miluje vodu a dokáže uplavat přes 10km.
Existují i bílí tygři (není to jiný druh, ale barevná varianta).
Je predátorem stojícím na vrcholu ekologické pyramidy - reguluje populaci masožravých i býložravých savců.

Velikost:
délka těla: 140 - 280 cm
ocas: 60 - 95 cm
velký rozdíl mezi jednotlivými poddruhy např. tygr sibiřský má rekordní velikost až 280 cm a váží 384 kg

Hmotnost:
samice 100 - 160 kg,
samec: 180 - 250 kg,

Průměrný věk:
16 - 20 let (max. 26 let)

Potrava:
výhradně masožravec,
loví: buvola indického, gaura, jelena sambara, jelena barasingu, prase divoké a zakrslé, medvěda himálajského a další

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blbci

(oldriska mrackova, 7. 2. 2011 14:50)

ssssssssssstttttttttttteeeeeeeeeeeeebbbbbbbbbbbbbllllllllllllllllbbbbbbbbbbbbcccccccccccccciiiiiiiiiiiii

miluju TYGRI

(luciklucasedlulu, 7. 11. 2010 18:38)

jsou nadherny :-* :-* :-*

78965412

(koně miluju, 12. 8. 2010 14:19)

ja rači geparda:D juuuuuuuuuuuuuuuuuuuu :D

tygr

(lili, 29. 5. 2010 7:49)

chtela bych si ho vzit domu jako mazlika :D je to nej zvire na svete

tygr

(miniking, 19. 3. 2009 18:47)

tygr je borec!!!!!!

Tygr

(dominik, 5. 5. 2008 20:23)

Tygr je fakt nejlepší zologické zvíře !!!!!!

lev

(ladislav, 22. 2. 2008 12:19)

kokoooooot

!!!uuuuuuuuuuuuuuuuuža!!!

(veveřice, 21. 1. 2008 21:30)

tygr je to nejnádhernější zvíře na světě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tygr

(Jirka, 10. 10. 2007 17:44)

tygr je to nejnádjernější zvíře na téhle planetě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tygr sibiřský

(pepino, 14. 8. 2007 18:28)

myslím, že je škoda, že se takovému krásnému tvorovi dostává tak malé ochrany před vyhynutím.Svět zase bude asi v nejbližší době ochuzen o další vymřelý živočišný druh a kdo má rád život celkově, tomu z tohoto musí již nyní být smutno

nejsouto zabijaci

(tygr, 10. 8. 2007 8:55)

mmmmmmmaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmeeeeeeeeeeeee ddooooooooooooooommmmmmmmmmmaaaaaaaaaaa tttttttttttyyyyyyyyyyyyygggggggggrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaa