Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lhasa apso

25. 6. 2006

Lhasa Apso

dvds

Lhasa Apso

Tento původně ovčácký pes pochází z hlavního města Tibetu, z Lhasy. Slovo Apso je buď zkomolenina ABSO SENK KYE což by byl štěkající strážní pes nebo je odvozeno od slova RAPSO (kozí) na způsob dlouhosrsté tibetské kozy.

Stejně jako Tibetská doga, Tibetský teriér, Shit-Tzu a Tibetský španěl patří i Lhasa Apso mezi tibetská pokolení.

Bohatá srst lhasíků umožnila jeho život v náročných a drsných podmínkách. Chránila ho před sněhem, deštěm, ostrým větrem, ale na druhou stranu také před sluncem.

Byl chován jako hlídací a pastevecký pes nebo v klášterech a domech šlechty a také v Potale, pláci Dalajlámy. Svatí muži věřili, že se duše zemřelých pánů převtělí do lhasin, a že tito chlupáčci přinášejí štěstí. Podle legendy byl věrným společníkem a průvodcem Buddhy psík, který se v případě nebezpečí přeměnil na velikého lva a tak měl svého pána ochránit.

Bylo nemožné si jej koupit, ale možno bylo jej dostat darem od nejvyššího tibetského mnicha Dajajlámi. Ten je dával významným diplomatům jako důkaz přátelství, protože buddhismus zakazoval ,,obchodovat se zbožím mající duši“. Odtud pravděpodobně pochází přezdívka ,,dárce štěstí“, která se kromě lhasa apso vztahuje také na jeho blízkého příbuzného šicu. Přezdívka je také někdy spojována se psy chovanými v lámaistických klášterech. Psi měli v lámaismu, jehož historie začala v roce 639, kdy král Song-Btsan-Sgam-po založil Lhasu, velmi významné místo. Potomci Buddhových lvích psů, kteří ho při legendární cestě po Indii chránili byli pokládáni za posvátné. Život toho, komu byl lví pes darován, byl provázen štěstím.

Do Asie a do Evropy, především do Velké Británie, přicházeli na přelomu 19. a 20. stol. Psi, kteří se v základních znacích podobali dnešním psům tibetských plemen. Dlouhá srst na obličeji, končetinách i na celém těle, vysoko nanesený a nad záď překlopený ocas, zavěšené uši – to jsou znaky, které jsou společné pro plemena lhasa apso, tibetský teriér a šicu. Svou čilou, bystrou a sebevědomou povahou připomínali Britům jejich teriéry. Vývojově však s nimi nemají tibetská plemena nic společného.

Na konci 19. století přivezla paní McLaren Morrisonová do Anglie tibetské psy. I přesto, že nosili rozmanitá pojmenování (např. bhutan apso, lhasa teriér), je pravděpodobné, že se jednalo o dnešní lhasa apso. Ačkoliv se první potomci těchto psů objevili na výstavě v roce 1901, bohužel to nebylo nadlouho. Světová válka byla příčinou přerušení dalšího chovu. Když se roku 1928 vrátil z Tibetu do Anglie plukovník Eric Bailey se svou paní, přivezl s sebou velké množství psů ,,apso“. Jako misionář působil v Tibetu, Bhútánu a Sikkimu a psy byl obdarován samotným dalajlámou. Plemeno bylo uznáno pod názvem lhasa apso. Přibližně ve stejné době byli z Číny přivezeni další psi, kteří však byli později označeni anglickým Kennel Clubem jako plemeno Shih Tzu. K správné registraci plemene však bohužel došlo teprve v roce 1950, do té doby byli psi z Číny považováni za lhasa apso. Nastaly dlouhé roky zmatků mezi plemeny lhasa apso a šicu. Teprve C. Suydam sjednotil díky psům, které přivezl ze své diplomatické mise v Tibetu, chov lhasa apso. Založil světově proslulou chovnou linii Hamilton, která za čtyřicet let působení odchovala více než 250 vrhů a stala se v chovu plemene pojmem. Ve střední Evropě byl první zápis do plemenné knihy proveden teprve v roce 1957 a to ve Švýcarsku.

Na konci 19. století přivezla paní McLaren Morrisonová do Anglie tibetské psy. I přesto, že nosili rozmanitá pojmenování (např. bhutan apso, lhasa teriér), je pravděpodobné, že se jednalo o dnešní lhasa apso. Ačkoliv se první potomci těchto psů objevili na výstavě v roce 1901, bohužel to nebylo nadlouho. Světová válka byla příčinou přerušení dalšího chovu. Když se roku 1928 vrátil z Tibetu do Anglie plukovník Eric Bailey se svou paní, přivezl s sebou velké množství psů ,,apso“. Jako misionář působil v Tibetu, Bhútánu a Sikkimu a psy byl obdarován samotným dalajlámou. Plemeno bylo uznáno pod názvem lhasa apso. Přibližně ve stejné době byli z Číny přivezeni další psi, kteří však byli později označeni anglickým Kennel Clubem jako plemeno Shih Tzu. K správné registraci plemene však bohužel došlo teprve v roce 1950, do té doby byli psi z Číny považováni za lhasa apso. Nastaly dlouhé roky zmatků mezi plemeny lhasa apso a šicu. Teprve C. Suydam sjednotil díky psům, které přivezl ze své diplomatické mise v Tibetu, chov lhasa apso. Založil světově proslulou chovnou linii Hamilton, která za čtyřicet let působení odchovala více než 250 vrhů a stala se v chovu plemene pojmem. Ve střední Evropě byl první zápis do plemenné knihy proveden teprve až v roce 1957 a to ve Švýcarsku. U nás oslavujeme 28 let chovu LA. Prvním psem v ČR byl Komo narozený v roce 1972.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

problem

(Vasek Tosner, 17. 3. 2008 18:06)

ahoj mas good stranky ale ten posledni odstavec tam mas 2x ale jinak dobry jestli nesouhlasis nebo nak tak napis na tekken247@seznam.cz