Jdi na obsah Jdi na menu
 


Avgánský chrt

25. 6. 2006

Afgánský chrt (Afghan Hound)

Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků. Je to důstojný a rezervovaný pes, s určitou nadšenou a vášnivou divokostí.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Afghan Hound
PŮVOD:
Afgánský chrt je plemenem existujícím již několik tisíciletí. Byl vyšlechtěn v Afghánistánu, křížením Afgánského původního loveckého chrta s Perským chrtem - Salukou. Na konci 19. století jej dovezli do Velké Británie, kde byl v roce 1907 utvrzen standard tohoto plemene. Tam také v roce 1926 vznikl první "Klub milovníků afgánského chrta".
POPIS:
Afgánský chrt má exotický zevnějšek, majestátní ocas a grandiózní pohyb. Je plný síly a důstojnosti, má nezávislý charakter - to je Afgán. Afgánský chrt je dostatečně vysoký pes, výška v kohoutku je u psů 65 až 75 cm, u feny 60 až 65 cm, váha se pohybuje v rozmezí 23 až 28 kg, má pevnou a silnou postavu. Hlava je nadstavená, v prodloužené linii. Uši má dlouhé a visící, přiléhající k hlavě, pokryté velmi dlouhými, hedvábnými chlupy. Oči jsou trojúhelníkového tvaru, východního rázu, jsou temné, někdy s nazlátlým odstínem. Čenich nosu je černý, u světle zbarvených psů může být i temně-hnědý. Ne příliš krátký ocas je zakončen smyčkou. Afgánský chrt má krásnou, rovnou, honosnou a hedvábnou srst, která stojící postavu Afgána krásně a důstojně rámuje. Tlapy jsou touto hustou srstí dobře kryté, srst vytváří jakési "cvičky". Zbarvení je různorodé: jedno-, dvou-, trojbarevné. Pes může mít černou masku nebo polomasku s brýlemi, může však být i bez masky.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 68 až 74 cm.
Fena má v kohoutku 63 až 69 cm.
VÁHA:
Afgánský chrt váží v rozmezí 23 až 27 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Afhánský chrt má krásně vznešenou, hedvábnou a rovnou srst, která na zádech, bocích a zadečku má velmi jemnou strukturu. Na přední straně hlavy má srst krátkou, na zadní je dlouhá, zřetelně dobře splývající. Všechny barvy srsti jsou přijatelné.
CHARAKTER:
Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků, žijících v poušti. Je nezávislý, avšak zdrženlivý a přívětivý k dětem. Je to důstojný a rezervovaný pes, s určitou nadšenou a vášnivou divokostí.
PÉČE:
Afgánský chrt vyžaduje tvrdé, ale laskavé výzvy a povely a zvýšené fyzické zátěže. Má rád delší procházky a větší prostor. Srst potřebuje soustavnou péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Afgánský chrt se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes, určený k nahánění vysoké zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Hlídač a společník.
PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 - Chrti.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AF
ČÍSLO STANDARDU:
228/ 22. 11. 2004 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 11. 2004
POZNÁMKA:
Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

(www.kockyakocicky.estranky.cz, 18. 4. 2011 18:39)

máte to tady pěkné, článek mě zaujal a chtěla bych poprosit o navštívení mých e-stranek které jsou zaměřeny hlavně na kočky a ctěla bych poprosit o vložení komentáře adresa je uvedena ve jméně (omlouvám se za reklamu)

muj pes

(michaela, 13. 9. 2010 9:40)

ahoj ja se jmenuju michaela a chtela bych vam rict ze bty to stranky se vam povedly.dekuju .ja mam doma chrta a nvim si s nim rady,protoze porad spi ,chrape a nechce se mu nic delat jmenuje se majla

terete

(terete, 22. 5. 2010 12:48)

fakt hustý

awoj

(simona, 3. 12. 2008 13:48)

je to moc krasny pes aj ja by som takeho chcela ale ja mam tiez zlateho psa barnsky salasnicky pes a vola sa mates

Avgansky Chrt

(Gabriela Bartošová, 21. 1. 2008 12:49)

Avgansky Chrt je hezky a laskavy

SUPER

(NIKI, 18. 11. 2007 0:03)

KR8SN7

hoj ahoj

(kajuška, 10. 6. 2007 11:06)

heky

avganci

(kjlkjlkjl, 10. 5. 2007 15:00)

dobra stranka az na to ze nevim proc je vsude ten cely svet!!!!!!!a jeste tak rozmazanej!!!!!!

www.arous.estranky.cz

(tynka, 15. 2. 2007 18:50)

ahoj máš krásnou stránku mě se moc líbí avgansky chrt ale asi bych si ho nepořídila mi jsme na menší pesjky a hlavně na jezevčíky to se ale asi dosvýš na mé stráce