Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agama vousatá

25. 6. 2006

Agama Vousatá

čš

Latin:Pogona vitticeps
Výskyt:Austrálie
Biotop:Polopouště
Věk:8 - 15 let i víc
Ikony chovu:Připravuje se
Popis:
Oblíbený ještěr veliký 45 - 60 cm, má převážně hnědou barvu, ale existují i člověkem vytvořené barevné varianty - pastelová, žlutá, zlatá, červená... Po stranách zploštělého těla a na bokách hlavy má kožní trny. Tyto agamy jsou denní zvířata, jsou čilé, inteligentní, zvědavé a vcelku nenasytné.
Podmínky chovu:
Zřizujte větší terário pouštního typu pro jednoho samečka a dvě samičky rozměr 180x60x50 cm (dxšxv). Lepší je nechat vršek volně otevřený, protože tak lépe zajistíte optimální rozdíly teplot. Teplota by měla být 17 - 50°C. Použijte žárovky s různou watáží, UV lampu i infračervený zářič. Na dno dejte písek, kameny či kořeny. Udělejte i vyvýšený pahrbek. Pro dekoraci můžete použít některé rostliny.
Potrava:
Agamy mají stále chuť k jídlu, ale dospělé postačí krmit ob den. Nabídněte jim různé druhy hmyzu, malé hlodavce, vařené vajíčka, ovoce, zeleninu, byliny, různé mňamky. Nezapomeňte na misku s vodou.
Manipulace:
Chováte-li jednoho ještěra od mala, zvykne si na vás rychle a dá se částečně ochočit. Jsou výbornými chovanci pro toho, kdo si netroufne na velké ještěry. Agamy vousaté jsou velice hodné a milé zvířata.
Zdravotní problematika:
Dejte zvířatům k dispozici do samostatné misky drcené vaječné skořápky. Nejméně dvakrát týdně posypte krmení vitamínominerální směsí.
Určení pohlaví:
Sameček je větší a robustnější
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

otázka

(aneta, 5. 1. 2011 17:07)

já bych chtěla vědět jak by mělo být velké terárium pro 8mesíční agamu

Re: otázka

(filip lenc, 3. 7. 2011 12:28)

já mám agamu vousatou co má 6 měsíců a mám terárium co má 60 cm

zeptat se

(štěpán, 29. 6. 2010 15:05)

Ja bych se chtel zeptatkolikati centimetrove terarium pro 1 agmu staci.Moc tomu jeste nerozumim a chtel bych se o tom jeste dozvedet vice
predem dekuji za odpovet Š.N.

mě se to líbí

(štěpka, 15. 12. 2009 19:59)

strašně si chceme pořídit agamu a už se moc těím z tvých stránek sem se toho hodně dozvěděla a neva mi že to je i někde jinde

Pravopis!!!!

(Ivona, 16. 11. 2007 18:41)

Čauky, stránky by se daly přežít, až na to, že úplně stejný text jsem našla už jinde, tak by bylo vhodné použít alespoň citaci,ale ten pravopis, to je docela drsné... Encyklopedie, se odjakziva pise s "y" (po "c")!!!

škoda

(míša, 27. 10. 2007 21:30)

škoda že je to obšlehnutý