Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kudlanka

25. 6. 2006

Kudlanka

Kudlanka "ghanská"
Latin:Sphodromantis gastrica
Výskyt:Ghana.
Biotop:Otevřené savany, v blízkosti lidských sídlišť.
Věk:6 - 12 měsíců
Zvíře:I pro začínající chovatele.
Popis:
Krásná kudlanka celkově béžovonarůžovělé barvy s jemným světle hnědým žilkováním. Zbarvení však může kolísat dle chovného prostředí. Na křídlech má dvě drobné hnědavé skvrnky. Do dospělosti absolvuje 6 svleků.
Samička: veliká může být 9 - 12 cm.
Sameček: veliký 5 - 7 cm, dobře létá, je štíhlejší.
Podmínky chovu:
Pro jednoho jedince postačí insektárium rozměru 25 x 25 x 30 cm (d x š x v). Na dno můžete použít písek, lesní hrabanku, listí, případně noviny či nechat dno holé. Do prostoru pak vhodně naaranžujte drobnější větvičku tak, aby kudlanka měla dostatek místa na svlékání. Miska s vodou není nutná, je však dobré prostor alespoň 3x do týdne rosit. Světlo není nutné postačí rozptýlené v pokoji a rovněž tak teplota plně vyhovuje pokojová 22 - 24°C.
Potrava:
Cvrčci, červi mouční, zophobasy, sarančata, mouchy, masařky, pavouci a další bezobratlí. Kořist uměřujte dle velikosti chovance - malým nymfám předkládejte malé nymfy cvrčků či sarančat. Kořist pak zvětšujte přiměřeně k růstu kudlanky. Dospělci dokáží zdolat i větší kořist než jsou sami. Při skupinovém chovu jim nečiní potíže pozřít sourozence, takže je dobré je zavčas rozdělit.
Manipulace:
Pomalu bez rychlých trhavých pohybů si můžete nechat kudlanku vlézt na ruku.
Zdravotní problematika:
Předkládejte pestrou stravu.
Určení pohlaví:
Samička je větší, robustnější
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář